Większość aparatów fotograficznych zapisuje zdjęcia w tak zwanym standardzie sRGB, częściej w aparatach wyższej klasy mamy do wyboru format zapisu adobe RGB wprowadzony przez Adobe System Inc. w 1998 roku. Matryca w aparacie choćbyśmy bardzo chcieli nie oddaje kolorów tak jak widzi nasze oko standard sRGB to ok. 35%, a Adobe RGB to ok. 50% tego, co może zarejestrować nasz zmysł wzroku, mimo iż wydaje się, że ów zakres jest niesamowicie mały w porównaniu z tym co możemy zobaczyć to i tak zakres spektrum barw na które pozwala nam technologia jest jak na razie wystarczający.
Jednak pojawia się pewien problem w tym, co: widzimy, rejestruje nasz aparat, wyświetla nasz monitor lub możemy wydrukować najczęściej w gamie kolorów CMYK.
Zapewne wielu z was spotkało się z problemem, że po wgraniu zdjęcia na bloga, stronę internetową, a nawet tego, które chcemy posłać pocztą nie wygląda już tak jak na naszym monitorze przed jego przesłaniem dalej. Najczęściej jest to związane z profilem kolorów, które obsługuje dany program czy przeglądarka.
Przykład opiszę na podstawie photoshop CS5.
Zgrywamy zdjęcie z karty pamięci aparatu, następnie otwieramy go w programie, żeby dokonać małych poprawek czy choćby zmniejszyć rozmiar pliku. Albo chcemy bezpośrednio posłać go znajomej. Zdjęcie na naszym monitorze wygląda mniej więcej tak: (fotografia z prawej)
Najpierw otwieramy dany obraz w programie photoshop, nie ważnie czy będziemy jakoś go zmieniać, kadrować czy retuszować podstawowe znaczenie po wszelkich czynnościach to odpowiedni zapis obrazu. Jeśli nie chcemy go nigdzie wysyłać, a po prostu zostawić go na naszym komputerze wystarczy, że skorzystamy z funkcji zapisz czy zapisz jako. Podczas zapisywania używając opcji ‘zapisz jako’ mamy możliwość zaznaczenia opcji Profil ICC (podkreślone na czerwono na screenie poniżej). To właśnie w tym miejscu dokonujemy wyboru czy profil kolorów na naszym zdjęciu ma być zachowany, jeśli nie zaznaczymy tej opcji zdjęcie już na naszym komputerze będzie wyświetlane przez przeglądarkę obrazów windows jak to po prawej powyżej. Jeśli jednak zaznaczymy tą opcję zdjęcie będzie wyglądało tak jak to po lewej jednak tylko na naszym monitorze. Jeśli otworzymy zdjęcie w przeglądarce internetowej będzie wyblakłe tak samo jak bez Profilu ICC ponieważ przeglądarka nie wyświetla tego profilu kolorów. Jednak zapis zdjęcia z zaznaczonym profilem ICC pozowli komuś normlanie zobaczyc go na swoim komputerze jednak dopiero po pobraniu go na komputer np. ze strony internetowej czy jako załącznika z poczty.
Załóżmy taką sytuację. Robimy komuś zdjęcie wysyłamy go jako załącznik pocztą, ktoś go pobiera następnie chce go umieścić na swoim profilowym zdjęciu na facebook-u, naszej-klasie, swoim blogu czy portfolio. Po wgraniu zdjęcia np. jako profilowe okazuje się, że zdjęcie jest inne pomijając jego jakość, która często związana jest z automatyczną kompresją grafiki na przykład na facebook, to zdjęcie zmienia swój kolor. Ściślej mówiąc jest wyświetlane bez właściwego profilu kolorów będącego ograniczeniem przeglądarki. Można tego uniknąć posyłając komuś zdjęcie zapisane w formacie dla przeglądarek internetowych, które oferuje program photoshop CS5. Edytujemy zdjęcie w programie następnie korzystamy z opcji Plik -> Zapisz dla Internetu i urządzeń… (screen poniżej)
Po wybraniu tej opcji wyświetli się okno dialogowe (screen poniżej), w którym możemy wybrać format zapisu zdjęcia GIF, JPG, PNG, BMP. Najczęstszym formatem jaki będzie nas interesował w przypadku fotografii będzie JPG. Dodatkowo można suwakiem zmniejszyć lub zwiększyć jakość zdjęcia w skali od 0-100. Właściwie przy niewielkich fotografiach nie zauważymy różnicy w jakości między 90 – 100, a rozmiar pliku przy jakości 90 będzie zdecydowanie niższy. Przy zdjęciu które tu zamieściłem w rozdzielczości 800×533 przy zapisie maksymalnym (100) zdjęcie miało 240KB, a przy jakości (90) już 161KB, a różnica optyczna między zdjęciami jest niedostrzegalna.