Jeżeli posiadają Państwo interesujące stare zdjęcia naszego miasta, które chcieli by Państwo udostępnić, proszę o kontakt.
Nowe fotografie oraz opracowanie graficzne: Szymon Kaczmarczyk
Zakładowy Dom Kultury 15.02.1992 r., fot. Mirosław Ganobis
Obecnie ten budynek to Oświęcimskie Centrum Kultury, fot. Szymon Kaczmarczyk 28.12.2012
Esesmani z załogi KL-Auschwitz w drodze do miasta przez odbudowany most na Sole, 1941r. (zbiór fot. Mirosława Ganobisa).
Nowe zdjęcie Szymon Kaczmarczyk.
Zabudowania przy ulicy Dąbrowskiego w Oświęcimiu. Fotografia ze zbiorów Pana Mirosława Ganobisa.
Ulica Mickiewicza, widok w stronę Rynku i Małego Rynku lata 80-te, fot. z kolekcji Mirosława Ganobisa
Nowa fot. Szymon Kaczmarczyk
Ulica Jagiełły, w tle kościół Najświętszej Marii Panny, stara fotografia z kolekcji Mirosława Ganobisa. Czerwiec 1940 roku. Oświęcim na starej i nowej fotografii.
Nowe zdjęcie Szymon Kaczmarczyk
Ulica Kęcka (w głębi Zakład Księży Salezjanów) 1909 r., ze zbioru fotografii Mirosława Ganobisa
Obecnie ulica Jagiełły – Salezjanie, fot. Szymon Kaczmarczyk.
Widok na ulicę Mickiewicza w Oświęcimiu. Obecnie przy ulicy mieści się między innymi zakład fotograficzny Chromat fot. Szymon Kaczmarczyk
Stara fotografia ze zbioru Mirosława Ganobisa.
Zdjęcia z projektu Oświęcim dawniej i dziś.
“Delikatesy” na ul. Śniadeckiego, koniec lat 60-tych, zdjęcie z kolekcji Łukasza Szymańskiego Oświęcimskiego kolekcjonera i znawcy historii miasta.
Obecnie sklep spożywco-przemysłowy PSS Społem, fot. Szymon Kaczmarczyk
Dawniej restauracja przy ulicy Dąbrowskiego. Budynek mieści się obok głównego przystanku autobusowego. stara fotografia z kolekcji Mirosława Ganobisa
Nowe zdjęcie Szymon Kaczmarczyk
Widok na zamek z ulicy Zamkowej tuż obok dzisiejszego budynku, w którym mieści się Urząd Gminy Oświęcim. Stara fotografia z kolekcji Mirosława Ganobisa
Ten niegdyś wspaniały hotel Schmeindler to obecnie budynek na ul. Konarskiego 2. Stara fotografia z kolekcji Mirosława Ganobisa. Podziękowania dla Pana Kazimierza Homa za pomoc w odszukaniu budynku
Nowe zdjęcie Szymon Kaczmarczyk
Widok z mostu Piastowskiego na kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Oświęcimiu. Hitlerowska flaga na kamienicy Haberfeldów, kwiecień 1940 r. Obecnie budynek kamienicy został wyburzony, a na jego miejscu powstaje hotel. W budynku znajdowała się słynna wytwórnia wyrobów spirytusowych był to także dom rodziny Haberfeldów. Fotografia z kolekcji Mirosława Ganobisa. Nowe zdjęcie Szymon Kaczmarczyk.
Budynek, w którym obecnie mieści się restauracja “Scorpion” to dawny budynek Auschwitz Hotel “Deutsches House” am Bahnhof. Później “Hotel Zator”. Kamienica znajduje się naprzeciw dworca PKP w Oświęcimiu. Stara pocztówka z kolekcji Mirosława Ganobisa. Nowe zdjęcie Szymon Kaczmarczyk
Dawne osiedle robotnicze, obecnie bloki mieszkalne w Oświęcimiu. Stara fotografia Łukasz Szymański
Nowa fot. Szymon Kaczmarczyk
Dawny wygląd Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Tadeusza Kościuszki w Oświęcimiu lata 70-te. Stara fotografia kolekcja Łukasz Szymański, nowa fot. Szymon Kaczmarczyk
Most na Sole zniszczony przez wycofujące się polskie oddziały 1939 r., Stare zdjęcie udostępnił Jacob Hennenberg. Most w stanie obecnym jest całkowicie na nowo wybudowany w miejscu starego mostu.
Wiadukt kolejowy przed jeziorami na Krukach zniszczony w wyniku powodzi w roku 1971. Stare zdjęcie udostępnił Łukasz Szymański.
Most Piastowski nad rzeką Sołą oraz zamek Jagielloński w Oświęcimiu. Zdjęcie udostępnił Jacob Hennenberg.
Lata 90’te, pawilon meblowy przy ul. Nojego, fot. Mirosław Ganobis. Obecnie supermarket TESCO, ulica Nojego, fot. Szymon Kaczmarczyk
Zdjęcie ze studzienką, ul. Berka Joselewicza, 1994 r. Stare zdjęcie z kolekcji M. Ganobis
”Wywalicha” – dawna karczma przy ul. Dąbrowskiego obecnie hotel i restauracja Galicja. Fotografia stara Mirosław Ganobis. Zdjęcie stanu obecnego Szymon Kaczmarczyk
Pasaż przy ul. Śniadeckiego koniec lat 60-tych zdjęcie z kolekcji Pana Łukasza Szymańskiego. Nowe zdjęcie Szymon Kaczmarczyk.
Budynek narożny ul. Spadzistej i Wysokiej obecnie ulica Kościelna. Fotografia ze zbiorów Mirosława Ganobisa
Widok na starą wieżę zamkową fot. z kolekcji Mirosława Ganobisa. Wieża została poddana renowacji oraz podniesiona o ok. 4 metry, pierwotna wersja wierzy była bez spadzistego dachu. Mury wieży zamkowej mają grubość ok 4 metrów na wieże prowadzi drewniana konstrukcja schodów. Jest częścią muzeum i udostępniona dla zwiedzających jako punkt widokowy miasta.
Wejście do dawnego Szpitala Salezjańskiego (z kolekcji Mirosława Ganobisa) obecnie wejście do Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu (fot. Szymon Kaczmarczyk)
Wysiedlenie Polaków 1941 rok. W tle droga prowadząca przez most piastowski obok wzgórza zamkowego. (fot. Szymon Kaczmarczyk) (kolekcja: Mirosław Ganobis)
Ulica i zabudowania naprzeciw dzisiejszego urzędu miasta w Oświęcimiu w budynku po prawej obecnie znajduje się placówka poczty polskiej.
Widok w stronę mostu Piastowskiego na jeszcze niedawno istniejąca kamienicę, w której mieściła się niegdyś wytwórnia napojów alkoholowych Haberfelda. Zdjęcie z kolekcji Łukasza Szymańskiego.
Na zdjęciu budynek Dworca PKP, który właściwie wiele się nie zmienił. Nałożyli na niego plandekę z grafiką, bo taki remont jest tańszy:) . Starą fotografię udostępnił Łukasz Szymański.
Widok na ulice Dworcową w Oświęcimiu oraz pobliskie kamienice. Starą fotografię udostępnił Mirosław Ganobis.
Widok na Miasto od strony wieży zamkowej. Starą fotografię udostępnił Mirosław Ganobis.
Tablica ostrzegawcza przy zejściu z mostu na Sole 1945 rok. Starą fotografię udostępnił Mirosław Ganobis.
Zabudowania na skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Dąbrowskiego. Stara fotografia z kolekcji Łukasza Szymańskiego.
fot. Szymon Kaczmarczyk
Kiosk ruchu znajdujący się za obecnym budynkiem sądu w Oświęcimiu. Obecnie w budce przy ulicy dąbrowskiego mieści się kolektora lotto.
Plac ks. Skarbka. Stare fotografię ze zbiorów Synagogi. Obecnie w budynku znajduje się Synagoga Chewra Lomdei Misznajot w Oświęcimiu.
fot. Szymon Kaczmarczyk
Plac ks. Skarbka. Obecnie budynek Synagogi żydowskiej Chewra Lomdei Misznajot w Oświęcimiu. Stara fotografie ze zbiorów Synagogi.
Budynek sądu na Oświęcimskim rynku. Zdjęcie wykonane spod arkady przed wejściem do apteki. Stara fotografia z kolekcji Łukasza Szymańskiego.
Pocztówka z widokiem na kościół NMP w Oświęcimiu. Wieża kościelna parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny od strony placu Skarbka.
Rynek w Oświęcimiu. Kamienice obok ratusza miejskiego. Obecnie znajduje się tu między innymi restauracja Starówka.
Widok na przedwojenny plac Oświęcimskiego rynku. Na środku stoi pomnik św. Nepomucena ściągnięty podczas okupacji niemieckiej i zakopany lub schowany. Do dzisiaj nie udało się ustalić co właściwie stało się z pomnikiem. Sugeruje się, że jest zasypany gdzieś na starym cmentarzu jednak dotychczasowe poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
Widok na pomnik św. Nepomucena ściągnięty podczas okupacji niemieckiej i zakopany lub schowany. Do dzisiaj nie udało się ustalić co właściwie stało się z pomnikiem. Sugeruje się, że jest zasypany gdzieś na starym cmentarzu jednak dotychczasowe poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Kamienica w tle jest obecnie siedziba sądu.
fragment rynku w Oświęcimiu. W tle kościół Najświętszej Marii Panny.
Rynek w Oświęcimiu. Obecnie w dawnym budynku hotelu dolna kondygnacja została przerobiona na arkady znajduje się tu apteka i siedziba banku.
Rynek główny w Oświęcimiu. Na starej fotografii widać charakterystyczna studnie z której mieszkańcy czerpali wodę. W obecnej architekturze studnia została symbolicznie postawiona w postaci odlewu jednak w troszkę innym miejscu niż stała pierwotnie. Stąd tez nie widać jej na zdjęciu nowym.
kamienica w której mieści się jedna z najstarszych cukierni w mieście Oświęcim “Kołaczek”
Kamienice w rynku oświęcimskim. Na starej fotografii widać wóz konny prawdopodobnie z wyposażeniem mieszkania. Podczas wysiedlenia Polaków z miasta.
Budynek Sądu na Rynku w Oświęcimiu.
Stara pocztówka i obecny wygląd Rynku w Oświęcimiu.
Budynek Ratusza znajdujący się na rogu oświęcimskiego rynku.
Apteka pod arkadami oświęcimski rynek.
Jeden z budynków na rynku w Oświęcimiu.
Kamienice przy rynku w Oświęcimiu w chwili obecnej narożny budynek to siedziba banku.
Zabudowania przy rynku główny.
Rynek główny Oświęcim centrum.